Niskotopliwy Stop Wooda: połączenie czterech metali w jednym wyjątkowym stopie.
Już dawno zauważono, że stopy dwóch lub więcej metali mogą mieć temperaturę topnienia niższą, niż każdy ze składników stopu. Tak jest na przykład przy „cynie do lutowania”, będącej faktycznie stopem cyny i ołowiu. Innym, podobnym przypadkiem, jest niskotopliwy Stop Wooda (opatentowany w roku 1860 przez Barnabasa Wooda), który jest stopem aż czterech metali w odpowiednich proporcjach (bizmutu, cyny, kadmu i ołowiu) i topi się w temp. 60-70℃. Warto więc zauważyć, że Stop Wooda (zwany też płynnym metalem) może ulec stopieniu już pod wpływem mocno gorącej wody. Na dnie naczynia z gorącą wodą zostaje ciecz podobna w wyglądzie i zachowaniu do rtęci.
Można tę ciecz odlać w formach o różnych kształtach uzyskując dowolne metalowe elementy.
Na co powinniśmy zwrócić uwagę …
Ze względu na zawartość kadmu i ołowiu stop ten może mieć trujące właściwości przy przeniknięciu tych metali do organizmu człowieka. Dlatego należy zachować ostrożność i wiedzieć o takim ryzyku.
Prócz niskiej temp. topnienia stop ten charakteryzuje się srebrzystym wyglądem oraz gęstością 9,6 g/m³.
Można go ogrzewać do ok. 350℃ – powyżej tej temperatury jego powierzchnia pokrywa się tlenkami. Z uwagi na tą właściwość może być stosowany w łaźniach grzewczych w laboratoriach.
Z uwagi na zawartość ołowiu można z tego stopu odlewać osłony przeciw promieniowaniu rentgenowskiemu o kształcie dostosowanym do aktualnych potrzeb.