Di-sodu wersenian 2 hydrat [6381-92-6]

0,00  (netto)

Brak w magazynie

SKU: 0004d0b59e19 Kategoria: Związki organiczne Tag: wersenian disodu
Postać biały, krystaliczny proszek
Wzór chemiczny C10H14N2O8Na2 ( bezwodny)
C10H14N2O8Na2 · 2H2O (dihydrat)
Numer WE 205-358-3
Numer CAS 60-00-4 (bezwodny)
6381-92-6 (dihydrat)
Masa molowa 336,24 g/mol (bezwodny)
372,24 g/mol (dihydrat)
Rozpuszczalność w wodzie 100 g/dm3 (20˚C)
Gęstość 1,767 g/cm3 (20oC) (dihydrat)
Temperatura topnienia 244 – 246˚C (bezwodny)
Temperatura wrzenia 105 – 110oC
Wartość pH 4 – 5,5 [5%, 20˚C] (dihydrat)
Inne nazwy komplekson III, etylenodiaminotetraoctan disodu, EDTA, kwas wersenowy, wersenian disodowy, sól disodowa kwasu wersenowego, disodium edetate, ethylenedinitrilotetraacetic acid, edetic acid

Wersenian disodu

Wersenian disodu jest kwasem aminopolikarboksylowym. Należy do grupy związków organicznych i tworzy kompleksy (chelaty) z metalami o różnej wartościowości. Przy czym wiąże tylko jeden atom niezależnie od jego wartościowości. Powstaje w reakcji mocnego wodorotlenku NaOH z kwasem wersenowym.
Występuje w postaci białego, krystalicznego ciała stałego i jest szeroko stosowany do wiązania jonów żelaza, wapnia i magnezu.
W kompleksometrii stosowany jest częściej niż wolny kwas wersenowy z powodu jego lepszej rozpuszczalności w wodzie. Jest najważniejszym kompleksonem często stosowanym w praktyce.
Obecnie EDTA otrzymuje się poprzez syntezę z etylenodiaminy (1,2-diaminoetanu), formaldehydu i cyjanku sodu bądź poprzez ogrzewanie EDTA z wodorotlenkiem sodu lub potasu z wykorzystaniem tlenku kadmu jako katalizatora.

Zastosowanie:

Wersenian disodu znajduje zastosowanie m.im. w analizie jakościowej, gdzie stosuje się go jako odczynnik maskujący. Ponadto jest wskazany do doraźnego leczenia hiperkalcemii i komorowych zaburzeń rytmu związanych z toksycznością naparstnicy. Związek ten charakteryzuje się długim czasem działania, ponieważ pacjenci z reguły otrzymują tylko 1 dawkę dziennie. Ważnym aspektem jest też szeroki indeks terapeutyczny. Innymi słowy wysokie dawki są ogólnie dobrze tolerowane. Dodatkowo stosuje się go jako środek chelatujący w preparatach farmaceutycznych, np. w płynach do płukania ust czy w preparatach do oczu.

Ponadto komplekson III stosuje się w przewmyśle kosmetycznym, np. w szamponach, środkach czyszczących i innych produktach przeznaczonych do higieny osobistej.  Godnym uwagi jest też fakt, że związek wykorzystuje się w fotografii, w produkcji tuszy do drukarek, przemyśle spożywczym oraz w procesach polimeryzacji.
Reasumując, wersenian disodowy należy do grupy chelatujących kationy metali przeciwutleniaczy. Ponadto jest czynnikiem zmiękczającym wodę. Innymi słowy unika osadzania się kamienia. Dodatkowo stosuje się go w produktach kosmetycznych o kwaśnym i neutralnym pH oraz w produktach do prania i zmywania naczyń.

Piktogram substancja toksycznaPiktogram substancja zagrażająca zdrowiu

Poniżej stopnie czystości, stężenie i wielkość opakowań wersenianu disodu:


 

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Di-sodu wersenian 2 hydrat [6381-92-6]”

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top